Coaching
Metoda coachinga je prepoznana kot ena najbolj učinkovitih metod razvoja, saj je fleksibilna, obenem pa zelo ciljno naravnana. Je metoda, ki te pripelje od točke A (trenutno stanje) do točke B (zaželeno stanje).
»Coach je oseba, ki s pomočjo vprašanj vodi posameznika do odgovorov in rešitev, ki so zanj najbolj ustrezne in ga spodbuja k doslednosti pri izvajanju dogovorjenih akcijskih načrtov. Na tak način sistematično usmerja osebo, da odkriva in realizira svoje potenciale.«
Coaching se izvaja procesno (6 do 10 srečanj). Trajanje posameznega srečanja je 45 min.
Možna je izvedba v živo in/ali preko spleta (Zoom platforma).
Obstaja več različnih vrst coachinga:
Poslovni coaching
Poslovni coaching se osredotoča na razvoj posla in pomaga pri reševanju specifičnih težavah podjetja in spremembah kulture v podjetju.
Primeri situacij, ko se podjetja se odločajo za poslovni coaching ko npr. poslovne potrebe in rezultati niso doseženi; vodje želijo dvigniti produktivnost svojih zaposlenih; je v načrtu sprememba kulture podjetja, itd.
Vodstveni coaching
Vodstveni coaching prispeva k razvoju potencialov vodstva (srednji in top menedžment) – poudarek je na razvoju vodstvenih veščin, da bi lahko kar se da učinkovito opravljali svoje delo. Naloga coacha je, da ustvari okoliščine za redne samorefleksije in podporo vodji pri doseganju zastavljenih strateških ciljev.
Oseba se za vodstveni coaching odloči, ko npr. na novo prevzame vlogo vodje v timu, se sooča z izzivi v timu, želi nadgraditi svoje vodstvene veščine, itd.
Performance coaching
Performance coaching se običajno izvaja tekom ali po izobraževalnih programih, saj raziskave kažejo, da je največji upad znanja v roku 1 meseca po izobraževanju. Performance coaching osebi omogoči, da v najkrajšem možnem času novo znanje spremeni v konkretne kompetence, saj zaradi sodelovanja s coachem čuti še dodatno odgovornost, da prenaša znanje v prakso.
Podjetje se odloči za performance coaching (individualni ali timski), ko želi maksimizirati učinkoe izobraževanj in doseči trajni spremembo v vedenju.
Življenjski coaching
Življenjski coaching je metoda, ki posamezniku pomaga, da si določi in uresniči osebne cilje. Zajema aktivnosti, ki pomagajo posamezniku izpolniti njegov potencial in ga ciljno usmeriti k doseganju boljših rezultatov v vsakodnevnem življenju.
Oseba se odloči za življenjski coaching, ko je npr. motivirana za spremembe, a ni prepričan, katera smer je najbolj primerna; ve, kaj si želi, a ni prepričan, da ima prava sredstva in sposobnosti; v primeru nepričakovanih življenjskih dogodkov, ki človeka prisilijo, da ponovno razmisli o svojih prioritetah v življenju.
Karierni coaching
Karierni coaching posameznika opolnomoči pri doseganju zastavljenih kariernih ciljev. Običajno karierni coach s svojimi znani in izkušnjami osebi pomaga odkriti interese, talente, sposobnosti, ki ji omogočajo, da si zastavi in doseže svoje karierne cilje. Pogosto pri svojem delu uporabljajo vprašalnike kot dodaten vir informacij.
Oseba se odloči za karierni coaching, če npr. čuti, da jo služba ne izpolnjuje več; si želi početi kaj drugega, a ne ve še točno kaj; ko se oseba želi pripraviti na večji karierni korak, itd.